Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 08.10.2007
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: Nagy B. István
Titlul articolului: Elutasítják Băsescu javaslatát
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=13951


Heves reakciókat váltott ki az államfő kijelentése a románnyelv-oktatás módszerével kapcsolatban.


Komoly politikai vihart kavart Traian Băsescu államfő Kovászna megyei látogatása során tett javaslata, mely szerint a magyar diákoknak idegen nyelvként kellene tanítani a román nyelvet. Az elnöki kijelentést követően tegnap szinte valamennyi politikai tömörülés válaszolt a felvetésre.

A kormányzó liberálisok (PNL), a Nagy-Románia Párt (PRM) és a konzervatívok (PC) politikusainak egybehangzó véleménye szerint az államfő kijelentései veszélyesek, nem méltóak egy elnökhöz, ráadásul nacionalista megnyilvánulásokat gerjeszthetnek.

Lucian Bolcaş, a PRM alelnöke viszszataszítónak minősítette azt a gondolatot, hogy Romániában idegen nyelvként kezeljék az állam hivatalos nyelvét. Lia Olguţa Vasilescu, a képviselőház tanügyi bizottságának nagy-romániás elnöke úgy látja: Băsescunak inkább amellett kellene síkraszállnia, hogy a romániai magyar diákok minél jobban megtanulják az állam hivatalos nyelvét.

Jóval keményebben bírálta a javaslatot Dan Voiculescu, a PC elnöke, aki szerint Traian Băsescu hosszúra nyúlt Kovászna és Hargita megyei látogatásának tulajdonképpeni célja az, hogy érzékeltesse: az ott elő magyarok diszkrimináció áldozatai. „Ha a román nyelvet idegenként kezelik, idővel azzá is válik. Azon gondolkodom, hogy mikor áll majd elő Traian Băsescu azzal az ötlettel, hogy a két megyében élő román lakosokat idegenként kezeljék” – fejtegette Voiculescu.

Ludovic Orban szállításügyi miniszter, a PNL alelnöke szintén bírálta Băsescut, holott a liberális párt alelnökéről – Leonard Orban többnyelvűségi EU-biztos testvéréről – köztudott, hogy apja révén magyar származású.

Cristian Adomniţei, az oktatásügyi minisztérium vezetője ezzel szemben elzárkózott a véleménynyilvánítástól, és csak annyit jegyzett meg: nem érti, hogy az államfő miért nem javasolta a korábbi tárcavezetőknek is ezt az elképzelését.

Kelemen Hunor, az RMDSZ ügyvezető elnöke nagy jelentőségűnek minősítette az államfő javaslatát, kifejtve: a szövetségnek eddig nem sikerült megnyernie a Demokrata Párt (PD) támogatottságát ebben a kérdésben. Băsescu javaslata megkésett ugyan, de sohasem késő – véli az RMDSZ- politikus. „Az államfő számára világossá vált, hogy az RMDSZ részéről érkező valós, megalapozott és túlzásoktól mentes kérésről van szó” – fogalmazott. Kelemen Hunor ugyanakkor felidézte, hogy a szövetség még az 1990-es évek elejétől szorgalmazta ezt az oktatási módszert, amelyet részlegesen sikerült is bevezetni az elemi oktatásba. „Örömmel tölt el, hogy az államfő 17 év után felfedezte az ásványvizet a Székelyföldön, bár az RMDSZ 15 éve erről beszél” – tette hozzá.

Tőkés László református püspök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke a Krónikának nyilatkozva elmondta: ha a magyar diákok románnyelv-oktatásának kérdését nem csupán népszerűség-hajhászás céljából vetette fel az államfő, akkor nagyon fontos megnyilatkozásnak számít, mert első ízben történik meg, hogy egy román politikai szereplő tekintettel van a magyar közösség politikai alanyiságára.

Gazda Zoltán, a sepsiszéki Magyar Polgári Szövetség elnöke szerint az államfő végre tudatosította azt, ami az MPSZ számára évek óta világos: a magyar diákok számára eltérő románnyelv-oktatási módszer szükséges. Az MPSZ reméli, hogy a javaslat nyomán a tanügyi tárca megteszi a szükséges lépéseket, tette hozzá Gazda.

A PD vezetősége egyetért az államfő által javasolt módszerrel, amelyet szerintük szándékosan félremagyaráztak, jelentette be a párt tegnapi sajtótájékoztatóján Emil Boc elnök. Boc kifejtette: egy gyakorlati kérdésről van szó, amelyet nem kellene túlpolitizálni. Egyszerűen a magyar és a román diákok közötti esélyegyenlőség megteremtése a cél egy alternatív tanítási módszerrel, és nem a román idegen nyelvként kezeléséről, egy ilyen döntést pedig a jóérzés diktál, fejtette ki a PD-elnök.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.